Nefes Kokusu

nefes kokusuTıp dilinde halitosis denilen nefes kokusunun nedenleri çeşitlidir. Genellikle aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır: – Hazımsızlık, geğirme, kokulu yiyecekler, alkol ve bazı ilaçlar – Burun veya sinüz hastalıkları – Çürük dişler, ağız yaraları veya bademcik iltihabı – Kusma veya uzun süreli perhizler Diğer taraftan şeker hastalığı, kansızlık ve ateşli hastalıklar sırasında da nefes kokusu hissedilir. Her şeyden önce, ağız temizliğine çok dikkat etmek gerekir. Çürük dişler tedavi ettirilmeli, yenilen ve içilen şeylerin kokusuz olmasına dikkat edilmelidir. Her gün temiz havada yürümek de faydalıdır. Kısa sürede geçmeyen nefes kokularında bir doktora başvurmak gerekir.

Kanda kolestrol yüksekliği
Kolestrol, kanda, sinirlerde, beyinde, karaciğerde, dalakta, böbrek üstü bezlerinde ve safrada bulunan, yağ yapısında, kristal gibi beyaz görünümde bir maddedir. Görevi dokulardaki su dengesini sağlamak, alyuvarları zehirlere karşı korumak, sinir dokularının dayanıklılığını sağlamak ve deri altında, dışarıdan gelecek mikroplara karşı koruyuculuk yapmaktır. 100 gram kanda; 180-230 miligram kolestrol bulunur. Bu miktar normaldir. 230 miligram kolestrol miktarı, kanda kolestrolün yükselmiş olduğuna işarettir. Tedavi edilmezse; damar sertliği, beyin ve kalpteki ince damarların tıkanmasına neden olur. Meydana Gelişi : Böbrek üstü bezleri, husyeler, yumurtalıklar bünyenin ihtiyacı olan kolestrolü imal ederler. Ayrıca hayvansal yağlar, süt, yumurta ve bitkisel hormonlarla da kolestrol alınır. Kanda, kolestrolün yükseldiğini anlamak için bir seri test yapmak gerekir. Ayrıca, hastanın cildinde oluşan sarı lekeler, göz altlarında beliren siyah halkalar, göz akında görülen sarı lekecikler, genel yorgunluk, iştahsızlık, hazımsızlık, baş dönmesi, baş ağrısı, görme zayıflığı, ağız acılığı, nefes ve ter kokusu kolestrolün yükselmiş olduğuna işaret olabilir.

Comments (3)

 

  1. enis diyor ki:

    nefesim kötü kokuyor sitede yazan bilgileri sürekli takip ediyorum umarım çözümü olur, teşekkürler.

  2. semih diyor ki:

    Merhaba ben yıllardır bu sıkıntıyı çekiyorum. onlarca kez diş hekimine gittim. en son kbb uzmanına göründüm. burun tomografisi istedi.. kbb veya iç hastalıkları uzmanına mı görüneyim?İstnbulda tavsiye edeceğiniz doktor var mıdır arkadaşlar??

  3. ahmet diyor ki:

    Merhaba benim bogazimda besin parcalari kaliyor burun kismina dogru orda takilip duruyor cikmiyor tukuruk yuttugumda hissediyorum ve rahatsiz edici koku veriyor bademcik de var ne yapmam lazim hangi bolume veya doktora gitmem lazim

Yorum Yazın